Kam rūpi ką mes valgome, kaip jaučiamės ir kaip atrodome?

Posted on 2011/07/30

0Visuomenėje įsigalėjęs stereotipas, kad jei pereisi prie sveiko , žaliavalgiško raciono, tai nebeliks ką valgyti :-).

SuSaulium žaliavalgystė Saulius Urbonas mityba

Kiekviena gyvybės forma turi atitinkantį sau valgio racioną. Plėšrūnai ėda mėsą, žolėdžiai – žolę, visaėdžiai – tokie kaip krokodilai – priklausomai nuo amžiaus ir dydžio vis keičia savo racioną. Gamtoje taip sutvarkyta, kad rūšiai skirtas maistas yra jai SKANUS! Čia padarykime trumpą pauzę ——- kalbame apie natūralų, niekaip neapdorotą šviežią maistą. Virtam, keptam, rūkytam, skaidytam ir vėl sulipdytam, rafinuotam ar primaišytam prieskonių – taisyklė – SKANUS – negalioja, nes tai jau dirbtinis maistas , kurio gamtoje nėra, tokio maisto vidiniai ryšiai tarp maistinių medžiagų pakitę, dalis ar visa natūralaus ir šviežio maisto jėga, dalinai arba visiškai išnaikinta ir skonis pakitęs. Artimiausi mūsų giminaičiai, taip pat kaip ir mes priskiriami aukštesniųjų žinduolių rūšiai, turintys tris smegenų sluoksnius ir vaikščiojantys dviem kojom  yra šimpanzės Bonobo. Jų natūralus maisto racionas yra:

  1. Vaisai
  2. Sėklos
  3. Riešutai
Visa kita tik tokiu atveju jei nėra pasirinkimo iš pirmųjų trijų.
Žmonija pradėjo keisti savo racioną, kai pradėjo sparčiai daugintis ir teko trauktis iš palankios geografinės maisto zonos į vis mažiau palankias vietas. Didėjant žmonių skaičiui žmonijos istorija po truputį virto karų istorija ir pagrindinis ir svarbiausias rūpestis buvo išmaitinti armiją, kurios narių vidutinis amžius niekam nerūpėjo, nes absoliuti dauguma žūdavo iki 30. Ta pati istorija buvo ir su vergais, baudžiauninkais ir darbininkais kurie ir sudarė pagrindinę žmonijos masę. Mitybos kultūra kaip tik ir formavosi paskutinius 10 tūstančių metų veikiama tokių aplinkybių. Beje net 10000 metų nėra didelis laikotarpis, žinant, kad Žmogus jau egzistavo mažiausiai 2.000.000 metų.
Paskutinius 60 metų radikaliai pasikeitė situacija: Maistas iš deficito virto pertekliumi, atsirado viešai prieinamos literatūros ir pagaliau atsirado internetas ir ne tik “pateptieji“ gavo priėjimą prie informacijos. Bet įgūdžiai, įpročiai, tradicijos liko tos pačios kaip ir deficito laikais ir taisyklės nepakito – visa kas blogiausia ir pigiausia – “liaudžiai“ . Neatsitiktinai šiuo metu pasaulyje jau virš 65% žmonių turi antsvorį ir absoliuti dauguma jų yra mažiausias pajamas gaunanti visuomenės dalis. Paradoksas?  – Bet tai statistika.
Mitybos subalansavimas pritaikymas pagal individualius pojūčius nėra toks lengvas ir paprastas dalykas kaip atrodo. Neužtenka vien žinojimo reikia rasti individualų raktą deryboms su savimi. Kaip tik todėl, dabartiniai politiniai ir verslo pasaulio lyderiai naudojasi sveikatinimo(nedarykime klaidos ir nepainiokime su medicinos) specialistais ir mokytojais, kad būtų sudarytos individualios mitybos ir , svarbiausia mitybos perėjimo programos, atsižvelgiant į amžių, būklę ir genetinį tipą sureguliuotas ir subalansuotas visas  mitybos – judėjimo – ir psichikos harmonizavimo kompleksas. Tai jiems rūpi ir dėl asmeninės gerovės ir dėl to, kad šiais paparacių ir viešos informacijos laikais, norint išlaikyti įvaizdį, nebeužtenka užsivilkti gerą kostiumą ir gražiai pašnekėti – žmonės pradėjo matyti ar sklinda iš žmogaus energija ar ne – o šitą jau turime “užsidirbti“ patys  nepriklausomai nuo socialinės padėties, turtų ir amžiaus. Geriausia ir labiausiai matomas šios tendencijos pavyzdys – Sarkozi ir Putinas.  
Abu demonstruoja energija ir jėgą, jaunatviškumą ir gražų kūną. Manote tai atsitiktinumas ? Sveikata tampa svarbi kaip įvaizdžio dalis ir tai savo ruožtu kelia žmogaus vertę ir didina jo galimybes daugiau pasiekti, uždirbti, valdyti, sukurti ir t.t. Ir visa tai jau 5 -a  Maslow piramidės pakopa 🙂 kas ir skiria mus žmones nuo viso kito gyvojo pasaulio ir yra daugelio mūsų motyvacijos ir pasitenkinimo objektas.
.
Jei kam ir turi rūpėti ką mes valgome, kaip jaučiamės ir kaip atrodome tai visų pirma mums patiems. 
.
Reklama
Posted in: Mintys